System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
eBoi
Jak załatwić sprawę?
ZARZĄDZENIE NR 0050.123.2024 BURMISTRZA GMINY CZARNE z dnia 18 września 2024 r. w sprawie ustalenia procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych naruszeń prawa oraz podejmowania działań następczych przez Burmistrza Gminy Czarne
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. 2024 r. poz. 1465 z późn. zm.), art. 30 ust. 2 i art. 33 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów
(t.j. Dz. U. 2024 r. poz. 928) zarządzam, co następuje:
§ 1. Ustalam procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych naruszeń prawa oraz podejmowania działań następczych przez Burmistrza Gminy Czarne w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§ 2. Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy Czarne oraz pracownikowi Urzędu Miasta
i Gminy Czarne zatrudnionemu na stanowisku do spraw kadr.
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 grudnia 2024 roku.
Załącznik do zarządzenia
Nr 0050.123.2024 Burmistrza Gminy Czarne
z dnia 18 września 2024 r.
PROCEDURA PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ ZEWNĘTRZNYCH NARUSZENIA PRAWA PRZEZ BURMISTRZA GMINY CZARNE
§1.
- Procedura określa zasady i tryb zgłaszania przez Sygnalistów informacji o naruszeniu prawa.
- System przyjmowania zgłoszeń umożliwia zgłaszanie naruszeń prawa za pośrednictwem specjalnych, łatwo dostępnych kanałów, w sposób zapewniający rzetelne i niezależne rozpoznanie zgłoszenia oraz w sposób zapewniający ochronę Sygnalisty przed działaniami o charakterze odwetowym, represyjnym, dyskryminacyjnym lub innym rodzajem niesprawiedliwego traktowania w związku z dokonanym zgłoszeniem.
§2.
Ilekroć w Procedurze jest mowa o:
- „Organie” – rozumie się przez to Burmistrza Gminy Czarne;
- „Procedurze” – rozumie się przez to Procedurę dotyczącą przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych;
- „Sygnaliście” – rozumie się przez to osobę fizyczną, która dokonuje zgłoszenia o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą, niezależnie od zajmowanego stanowiska, formy zatrudnienia czy współpracy.
- „Zgłoszeniu” – rozumie się przez to informacje o naruszeniu prawa, dokonane za pośrednictwem przeznaczonych do tego kanałów komunikacji do organu publicznego;
- „Osobie, której dotyczy zgłoszenie” – rozumie się przez to osobę wskazaną w zgłoszeniu jako osobę, która dopuściła się naruszenia prawa;
- „Informacji zwrotnej” – rozumie się przez to przekazaną sygnaliście przez organ informację na temat planowanych lub podjętych działań następczych i powodów takich działań;
- „Działaniu następczym” – rozumie się przez to postępowanie prowadzone w związku ze złożonym zgłoszeniem;
- „Kanale Zgłaszania” – rozumie się przez to techniczne i organizacyjne rozwiązania umożliwiające dokonywanie zgłoszenia;
- „Działaniu odwetowym” – rozumie się przez to bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą, które jest spowodowane zgłoszeniem, i które narusza lub może naruszyć prawa sygnalisty lub wyrządza, lub może wyrządzić sygnaliście nieuzasadnioną szkodę, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko sygnaliście.
§3.
- Zgłoszenie może być dokonane za pomocą następujących Kanałów Zgłaszania:
- na adres do korespondencji: Urząd Miasta i Gminy Czarne, ul. Moniuszki 12, 77-330 Czarne z dopiskiem: „SYGNALISTA – ZGŁOSZENIE”; lub na adres poczty elektronicznej: sygnalista@czarne.pl ,
- ustnie podczas bezpośredniego spotkania, zorganizowanego w terminie 14 dni od otrzymania wniosku o taką formę zgłoszenia.
- Za zgodą Sygnalisty zgłoszenie ustne będzie dokumentowane w formie:
- nagrania rozmowy, umożliwiającego jej wyszukanie, lub
- dokładnej transkrypcji rozmowy, lub
- protokołu rozmowy, odtwarzającego jej dokładny przebieg.
- W przypadku zgody na udokumentowanie ustnego Zgłoszenia, Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia transkrypcji rozmowy lub protokołu rozmowy przez ich podpisanie.
- Zgłoszenie może być dokonane wyłącznie w dobrej wierze. Zakazuje się świadomego składania fałszywych Zgłoszeń. Osoba dokonująca Zgłoszenia wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło (tzw. Zgłoszenie w złej wierze) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
§4.
- Zgłoszenie powinno zawierać co najmniej następujące informacje:
- szczegółowy opis zgłaszanego naruszenia prawa, w tym kiedy, gdzie, w jaki sposób doszło do naruszenia prawa;
- wskazanie osoby, która dokonała, zamierza dokonać naruszenia prawa;
- dowody na poparcie zgłoszenia (jeśli są dostępne);
- dane umożliwiające kontakt, jeżeli Sygnalista chce otrzymać Informację zwrotną w związku z dokonanym zgłoszeniem, a także w celu uzyskania informacji o ostatecznym wyniku postępowania wyjaśniającego wszczętego w związku z dokonanym zgłoszeniem.
- Informacje o naruszeniach prawa zgłoszone anonimowo pozostają bez rozpatrzenia.
§5.
- Zgłoszenia może dokonać każda osoba fizyczna, która uzyskała informację o naruszeniu prawa w podmiocie prawnym w kontekście związanym z pracą.
- Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r.
o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928), od chwili dokonania Zgłoszenia. - Ochrona Sygnalistów jest zapewniona poprzez:
- ochronę tożsamości, chyba że organ otrzyma od Sygnalisty wyraźną zgodę na ujawnienie danych;
- jeżeli zgłoszenie dotyczy innych osób, Organ zapewni także ochronę poufności ich tożsamości;
- udział w procesie rozpatrywania Zgłoszenia bezstronnych osób, które zostały zobligowane do zachowania poufności, także po ustaniu stosunku pracy lub zakończeniu współpracy;
- zapewnienie, że dostęp do danych Sygnalisty oraz dokumentacji związanej ze Zgłoszeniem, będą miały tylko uprawnione osoby, które zostały przeszkolone w zakresie zapewnienia ochrony Sygnalistów;
- ochronę przed Działaniami odwetowymi, w tym groźbami przed takimi działaniami, w związku z dokonanym Zgłoszeniem.
- Na żądanie Sygnalisty Organ wyda w terminie miesiąca od jego otrzymania, zaświadczenie potwierdzające, że Sygnalista podlega ochronie przed Działaniami odwetowymi przewidzianej w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024.928).
- W przypadku podjęcia wobec Sygnalisty Działań odwetowych, Sygnalista ma prawo do odszkodowania (w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie
w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) lub prawo do zadośćuczynienia.
§6.
- Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa.
- Zgłoszenie może dotyczyć uzasadnionego podejrzenia dotyczącego zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w organizacji.
§7.
- Organ potwierdzi przyjęcie zgłoszenia na podany adres kontaktowy. Informacje zostaną przekazane niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przyjęcia Zgłoszenia, o ile Organ nie otrzymał sprzeciwu na wysłanie potwierdzenia.
- Informacji o przyjęciu Zgłoszenia Organ nie przekaże, jeżeli będzie miał uzasadnione podstawy sądzić, że takie działanie zagroziłoby ochronie poufności tożsamości Sygnalisty.
- Organ może zwrócić się do Sygnalisty, na podany adres do kontaktu, o wyjaśnienia lub dodatkowe informacje, jakie mogą być w posiadaniu Sygnalisty – podanie ich jest dobrowolne.
- Jeżeli wstępna weryfikacja wykaże, że Zgłoszenie nie dotyczy naruszenia prawa, Organ poinformuje osobę dokonującą Zgłoszenia o odstąpieniu od jego rozpatrywania oraz przyczynie odstąpienia. Organ może w takim przypadku przekazać informację o trybie przewidzianym
w przepisach odrębnych do rozpoznania Zgłoszenia. - Organ poinformuje Sygnalistę o przekazaniu Zgłoszenia do innego organu publicznego, jeżeli wstępna weryfikacja wykaże, że Zgłoszenie dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie nienależącej do zakres działania Organu.
- Organ przekaże Sygnaliście informację zwrotną w terminie nieprzekraczającym 3 miesięcy od dnia przyjęcia Zgłoszenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie nieprzekraczającym
6 miesięcy od dnia przyjęcia Zgłoszenia. - Organ poinformuje Sygnalistę, jeżeli odstąpi od podjęcia Działań następczych, podając uzasadnienie odstąpienia.
- Organ poinformuje również Sygnalistę o ostatecznym wyniku naszych Działań następczych realizowanych na skutek Zgłoszenia.
§8.
- Zgłoszenia naruszeń prawa są przyjmowane i weryfikowane przez upoważnionych pracowników Organu w zakresie wiarygodności Zgłoszenia oraz jego odpowiedzialności za rozpatrzenie Zgłoszenia i przeprowadzanie Działań następczych.
- W ramach postępowania, Organ może zbierać dodatkowe informacje, w tym zwrócić się do Sygnalisty o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.
- Jeżeli Zgłoszenie zostanie uznane za uzasadnione i dotyczy naruszenia prawa w dziedzinie należącej do zakresu działania Organu, organ podejmie dalsze kroki w celu zbadania sprawy i naprawienia naruszenia prawa.
- W uzasadnionych przypadkach, w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego organ może przekazać Zgłoszenie:
- jednostkom organizacyjnym podległym lub nadzorowanym;
- innej jednostce organizacyjnej, której powierzono zadania w drodze porozumienia.
- W przypadku, gdy Zgłoszenie dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie nienależącej do zakresu działania Organu, Organ przekaże je niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia dokonania Zgłoszenia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w terminie 30 dni, do organu publicznego właściwego do podjęcia Działań następczych.
- Organ może nie podjąć Działań następczych w przypadku, gdy w Zgłoszeniu, dotyczącym sprawy będącej już przedmiotem wcześniejszego Zgłoszenia lub Zgłoszenia od innego Sygnalisty, nie zawarto istotnych nowych informacji na temat naruszenia prawa w porównaniu z wcześniejszym Zgłoszeniem tego naruszenia. Organ poinformuje osobę dokonującą Zgłoszenia o takim odstąpieniu. W razie kolejnego zgłoszenia – Organ pozostawi je bez rozpoznania oraz informacji zwrotnej.
- Organ – jeżeli przewidują to przepisy odrębne, bez zbędnej zwłoki przekazuje właściwym instytucjom, organom lub jednostkom organizacyjnym Unii Europejskiej informacje zawarte
w Zgłoszeniu w celu prowadzenia Działań następczych w trybie stosowanym przez te instytucje, organy lub jednostki. - Wszystkie Zgłoszenia Organ odnotowuje w Rejestrze Zgłoszeń Zewnętrznych.
- Rejestr Zgłoszeń Zewnętrznych stanowi załącznik do niniejszej procedury.
- Za prowadzenie Rejestru Zgłoszeń Zewnętrznych odpowiada Sekretarz Gminy Czarne.
§ 9.
- Za adekwatność i skuteczność funkcjonowania Procedury odpowiada Burmistrz Gminy Czarne.
- Ocena adekwatność i skuteczności Procedury dokonywana jest nie rzadziej niż raz na 3 lata przez Burmistrza Gminy Czarne.
- Organ upoważnia Sekretarza Gminy Czarne i pracownika na stanowisku do spraw kadr
w Urzędzie Miasta i Gminy Czarne do przekazywania zainteresowanym osobom informacji na temat Procedury Zgłoszeń zewnętrznych.
Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), dalej „RODO”, informuję, że:
- Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Burmistrz Gminy Czarne z siedzibą w Urzędzie Miasta i Gminy Czarne Miasta, ul. Moniuszki 12, 77-330 Czarne, adres e-mail: ugczarne@czarne.pl, tel.
59 – 8332079. - Może Pan/Pani kontaktować się w sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych oraz z wykonywaniem praw przysługujących na mocy RODO z Administratorem z wykorzystaniem powyższych danych teleadresowych lub z wyznaczonym u Administratora inspektorem ochrony danych na adres e-mail: k.bobenczyk@czarne.pl
- Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane w celu przyjęcia zgłoszenia oraz przeprowadzania postępowania wyjaśniającego na podstawie obowiązku prawnego, jakiemu podlega Administrator na podstawie RODO art. 6 ust. 1 lit c) oraz e).
- Ochrona tożsamości sygnalisty Pana/Pani dane osobowe, nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom (tzn. osobom odpowiedzialnym za przyjmowanie zgłoszeń oraz prowadzenie postępowania w zgłoszonej sprawie), chyba że za Pana/Pani wyraźną zgodą.
- Szczególne przypadki, gdy może dojść do ujawnienia Pana/ Pani danych osobowych. Do ujawnienia Pana/Pani danych osobowych może dojść, gdy takie działanie jest koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa w związku z postępowaniami wyjaśniającymi prowadzonymi przez organy publiczne lub postępowaniami przygotowawczymi lub sadowymi prowadzonymi przez sądy, w tym w celu zagwarantowania prawa do obrony przysługującego osobie, której dotyczy zgłoszenie. Przed dokonaniem takiego ujawnienia, właściwy organ publiczny lub właściwy sąd powiadomi Pana/Panią, przesyłając w postaci papierowej lub elektronicznej wyjaśnienie powodów ujawnienia danych osobowych. Powiadomienie nie jest przekazywane, jeżeli może zagrozić postępowaniu wyjaśniającemu lub postępowaniu przygotowawczemu, lub sądowemu.
- Administrator zapewnia poufność Pana/Pani danych, w związku z otrzymanym zgłoszeniem. W związku z tym dane mogą być udostępnione jedynie podmiotom uprawnionym do tego na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom, którym administrator powierzył przetwarzanie danych, tzn. [należy wskazać odbiorę lub kategorię odbiorców].
- Dane osobowe przetwarzane w związku z przyjęciem zgłoszenia lub podjęciem działań następczych oraz dokumenty związane z tym zgłoszeniem są przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym przekazano zgłoszenie lub zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami. Dane osobowe, które nie mają znaczenia dla rozpatrywania zgłoszenia, nie są zbierane, a w razie przypadkowego zebrania są niezwłocznie usuwane. Usunięcie tych danych osobowych następuje w terminie 14 dni od chwili ustalenia, że nie mają one znaczenia dla sprawy.
- Posiada Pan/Pani prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, a także ich sprostowania (poprawiania). Przysługuje Panu/Pani także prawo do żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także sprzeciwu na przetwarzanie, przy czym przysługuje ono jedynie w sytuacji, jeżeli dalsze przetwarzanie nie jest niezbędne do wywiązania się przez Administratora z obowiązku prawnego i nie występują inne nadrzędne prawne podstawy przetwarzania.
- Przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia skargi na realizowane przez Administratora przetwarzanie do Prezesa UODO (uodo.gov.pl).
- Podanie danych jest obowiązkowe i stanowi warunek przyjęcia zgłoszenia i potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz informowania o przebiegu działań, związanych z tym zgłoszeniem.
Załącznik do procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych naruszeń prawa oraz podejmowania działań następczych przez Burmistrza Gminy Czarne
Nr zgłoszenia
|
Data dokonania zgłoszenia
|
Dane osobowe sygnalisty niezbędne do jego identyfikacji |
Przedmiot naruszenia prawa
|
Dane osobowe osoby, której dotyczy zgłoszenie niezbędne do jego identyfikacji |
Data przekazania |
Data poinformowania sygnalisty o przekazaniu zgłoszenia organowi publicznemu właściwemu do podjęcia działań następczych |
Informacja o podjętych działaniach następczych |
Informacja o wydaniu zaświadczenia, |
Data zakończenia sprawy
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załączniki do pobrania
Lp. | Plik | Data dodania | Liczba pobrań |
---|---|---|---|
1 | 0050.123.2024 - sygnaliści zewnętrzne zgł. podpisane.pdf (PDF, 1.92Mb) | 2024-12-18 13:49:21 | 32 razy |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Arkadiusz Kubalewski | 18-12-2024 13:49:21 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Arkadiusz Kubalewski | 18-12-2024 |
Ostatnia aktualizacja: | Arkadiusz Kubalewski | 18-12-2024 13:49:21 |